"failijaz" meaning in All languages combined

See failijaz on Wiktionary

Adjective [Proto-Germanic]

IPA: /ˈɸɑi̯.li.jɑz/
Etymology: Uncertain; has been linked with Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”), but the -l- is unusual. Etymology templates: {{m+|ine-pro|*peh₂-|t=to protect}} Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”) Forms: no-table-tags [table-tags], failijaz [masculine, nominative, singular, strong], failijō [feminine, nominative, singular, strong], failiją [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], failijai [masculine, nominative, plural, strong], failijôz [feminine, nominative, plural, strong], failijō [neuter, nominative, plural, strong], failijanǭ [accusative, masculine, singular, strong], failijǭ [accusative, feminine, singular, strong], failiją [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], failijanz [accusative, masculine, plural, strong], failijōz [accusative, feminine, plural, strong], failijō [accusative, neuter, plural, strong], failijas [genitive, masculine, singular, strong], -īs [genitive, masculine, singular, strong], failijaizōz [feminine, genitive, singular, strong], failijas [genitive, neuter, singular, strong], -īs [genitive, neuter, singular, strong], failijaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], failijaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], failijaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], failijammai [dative, masculine, singular, strong], failijaizōi [dative, feminine, singular, strong], failijammai [dative, neuter, singular, strong], failijaimaz [dative, masculine, plural, strong], failijaimaz [dative, feminine, plural, strong], failijaimaz [dative, neuter, plural, strong], failijanō [instrumental, masculine, singular, strong], failijaizō [feminine, instrumental, singular, strong], failijanō [instrumental, neuter, singular, strong], failijaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], failijaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], failijaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], failijô [masculine, nominative, singular, weak], failijǭ [feminine, nominative, singular, weak], failijô [neuter, nominative, singular, weak], failijaniz [masculine, nominative, plural, weak], failijōniz [feminine, nominative, plural, weak], failijōnō [neuter, nominative, plural, weak], failijanų [accusative, masculine, singular, weak], failijōnų [accusative, feminine, singular, weak], failijô [accusative, neuter, singular, weak], failijanunz [accusative, masculine, plural, weak], failijōnunz [accusative, feminine, plural, weak], failijōnō [accusative, neuter, plural, weak], failīniz [genitive, masculine, singular, weak], failijōniz [feminine, genitive, singular, weak], failīniz [genitive, neuter, singular, weak], failijanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], failijōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], failijanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], failīni [dative, masculine, singular, weak], failijōni [dative, feminine, singular, weak], failīni [dative, neuter, singular, weak], failijammaz [dative, masculine, plural, weak], failijōmaz [dative, feminine, plural, weak], failijammaz [dative, neuter, plural, weak], failīnē [instrumental, masculine, singular, weak], failijōnē [feminine, instrumental, singular, weak], failīnē [instrumental, neuter, singular, weak], failijammiz [instrumental, masculine, plural, weak], failijōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], failijammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. true, friendly, familiar, good Tags: reconstruction Derived forms: failīgaz, failisōną
    Sense id: en-failijaz-gem-pro-adj-cD9YjK1p Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Proto-Germanic entries with incorrect language header
{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "fele"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "feele"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "fell"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "felle"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "raw_tags": [
                "Early Middle English"
              ],
              "word": "feale"
            }
          ],
          "lang": "Old English",
          "lang_code": "ang",
          "word": "fǣle"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "West Frisian",
              "lang_code": "fy",
              "word": "feil"
            }
          ],
          "lang": "Old Frisian",
          "lang_code": "ofs",
          "word": "fēle"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Middle Low German",
              "lang_code": "gml",
              "word": "vêle"
            },
            {
              "lang": "Middle Low German",
              "lang_code": "gml",
              "word": "veile"
            }
          ],
          "lang": "Old Saxon",
          "lang_code": "osx",
          "word": "*fēli"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Dutch",
                  "lang_code": "nl",
                  "word": "veil"
                }
              ],
              "lang": "Middle Dutch",
              "lang_code": "dum",
              "word": "veile"
            }
          ],
          "lang": "Old Dutch",
          "lang_code": "odt",
          "word": "*feili"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Dutch",
                  "lang_code": "nl",
                  "word": "veil"
                }
              ],
              "lang": "Middle Dutch",
              "lang_code": "dum",
              "word": "veile"
            }
          ],
          "lang": "Old Dutch",
          "lang_code": "odt",
          "word": "*fēli"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "German",
                  "lang_code": "de",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle High German",
              "lang_code": "gmh",
              "word": "veile"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "German",
                  "lang_code": "de",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle High German",
              "lang_code": "gmh",
              "word": "veil"
            }
          ],
          "lang": "Old High German",
          "lang_code": "goh",
          "word": "feili"
        }
      ],
      "lang": "Proto-West Germanic",
      "lang_code": "gmw-pro",
      "word": "*failī"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*peh₂-",
        "t": "to protect"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”)",
      "name": "m+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Uncertain; has been linked with Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”), but the -l- is unusual.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/failijaz",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "failīgaz"
        },
        {
          "word": "failisōną"
        }
      ],
      "glosses": [
        "true, friendly, familiar, good"
      ],
      "id": "en-failijaz-gem-pro-adj-cD9YjK1p",
      "links": [
        [
          "true",
          "true"
        ],
        [
          "friendly",
          "friendly"
        ],
        [
          "familiar",
          "familiar"
        ],
        [
          "good",
          "good"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸɑi̯.li.jɑz/"
    }
  ],
  "word": "failijaz"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "failīgaz"
    },
    {
      "word": "failisōną"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "fele"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "feele"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "fell"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "word": "felle"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "English",
                  "lang_code": "en",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feal"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feel"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle English",
              "lang_code": "enm",
              "raw_tags": [
                "Early Middle English"
              ],
              "word": "feale"
            }
          ],
          "lang": "Old English",
          "lang_code": "ang",
          "word": "fǣle"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "West Frisian",
              "lang_code": "fy",
              "word": "feil"
            }
          ],
          "lang": "Old Frisian",
          "lang_code": "ofs",
          "word": "fēle"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Middle Low German",
              "lang_code": "gml",
              "word": "vêle"
            },
            {
              "lang": "Middle Low German",
              "lang_code": "gml",
              "word": "veile"
            }
          ],
          "lang": "Old Saxon",
          "lang_code": "osx",
          "word": "*fēli"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Dutch",
                  "lang_code": "nl",
                  "word": "veil"
                }
              ],
              "lang": "Middle Dutch",
              "lang_code": "dum",
              "word": "veile"
            }
          ],
          "lang": "Old Dutch",
          "lang_code": "odt",
          "word": "*feili"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Dutch",
                  "lang_code": "nl",
                  "word": "veil"
                }
              ],
              "lang": "Middle Dutch",
              "lang_code": "dum",
              "word": "veile"
            }
          ],
          "lang": "Old Dutch",
          "lang_code": "odt",
          "word": "*fēli"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "German",
                  "lang_code": "de",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle High German",
              "lang_code": "gmh",
              "word": "veile"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "German",
                  "lang_code": "de",
                  "word": "feil"
                }
              ],
              "lang": "Middle High German",
              "lang_code": "gmh",
              "word": "veil"
            }
          ],
          "lang": "Old High German",
          "lang_code": "goh",
          "word": "feili"
        }
      ],
      "lang": "Proto-West Germanic",
      "lang_code": "gmw-pro",
      "word": "*failī"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*peh₂-",
        "t": "to protect"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”)",
      "name": "m+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Uncertain; has been linked with Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”), but the -l- is unusual.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "failijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "failijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/failijaz",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Germanic adjectives",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic ja-stem adjectives",
        "Proto-Germanic lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "true, friendly, familiar, good"
      ],
      "links": [
        [
          "true",
          "true"
        ],
        [
          "friendly",
          "friendly"
        ],
        [
          "familiar",
          "familiar"
        ],
        [
          "good",
          "good"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸɑi̯.li.jɑz/"
    }
  ],
  "word": "failijaz"
}

Download raw JSONL data for failijaz meaning in All languages combined (10.2kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.