See failijaz on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "fele"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "feele"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "fell"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "felle"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"raw_tags": [
"Early Middle English"
],
"word": "feale"
}
],
"lang": "Old English",
"lang_code": "ang",
"word": "fǣle"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Old Frisian",
"lang_code": "ofs",
"word": "fēle"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "vêle"
},
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "veile"
}
],
"lang": "Old Saxon",
"lang_code": "osx",
"word": "*fēli"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"word": "veil"
}
],
"lang": "Middle Dutch",
"lang_code": "dum",
"word": "veile"
}
],
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "*feili"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"word": "veil"
}
],
"lang": "Middle Dutch",
"lang_code": "dum",
"word": "veile"
}
],
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "*fēli"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle High German",
"lang_code": "gmh",
"word": "veile"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle High German",
"lang_code": "gmh",
"word": "veil"
}
],
"lang": "Old High German",
"lang_code": "goh",
"word": "feili"
}
],
"lang": "Proto-West Germanic",
"lang_code": "gmw-pro",
"word": "*failī"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ine-pro",
"2": "*peh₂-",
"t": "to protect"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”)",
"name": "m+"
}
],
"etymology_text": "Uncertain; has been linked with Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”), but the -l- is unusual.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "failijaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failiją",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijai",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijôz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failiją",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-īs",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-īs",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizōi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijô",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijô",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijaniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijô",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failīniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failīniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failīni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failīni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōmaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failīnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failīnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōmiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
}
],
"lang": "Proto-Germanic",
"lang_code": "gem-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/failijaz",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "failīgaz"
},
{
"word": "failisōną"
}
],
"glosses": [
"true, friendly, familiar, good"
],
"id": "en-failijaz-gem-pro-adj-cD9YjK1p",
"links": [
[
"true",
"true"
],
[
"friendly",
"friendly"
],
[
"familiar",
"familiar"
],
[
"good",
"good"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɸɑi̯.li.jɑz/"
}
],
"word": "failijaz"
}
{
"derived": [
{
"word": "failīgaz"
},
{
"word": "failisōną"
}
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "fele"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "feele"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "fell"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"word": "felle"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feal"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feel"
},
{
"lang": "Scots",
"lang_code": "sco",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"raw_tags": [
"Early Middle English"
],
"word": "feale"
}
],
"lang": "Old English",
"lang_code": "ang",
"word": "fǣle"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Old Frisian",
"lang_code": "ofs",
"word": "fēle"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "vêle"
},
{
"lang": "Middle Low German",
"lang_code": "gml",
"word": "veile"
}
],
"lang": "Old Saxon",
"lang_code": "osx",
"word": "*fēli"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"word": "veil"
}
],
"lang": "Middle Dutch",
"lang_code": "dum",
"word": "veile"
}
],
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "*feili"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"word": "veil"
}
],
"lang": "Middle Dutch",
"lang_code": "dum",
"word": "veile"
}
],
"lang": "Old Dutch",
"lang_code": "odt",
"word": "*fēli"
},
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle High German",
"lang_code": "gmh",
"word": "veile"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"word": "feil"
}
],
"lang": "Middle High German",
"lang_code": "gmh",
"word": "veil"
}
],
"lang": "Old High German",
"lang_code": "goh",
"word": "feili"
}
],
"lang": "Proto-West Germanic",
"lang_code": "gmw-pro",
"word": "*failī"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ine-pro",
"2": "*peh₂-",
"t": "to protect"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”)",
"name": "m+"
}
],
"etymology_text": "Uncertain; has been linked with Proto-Indo-European *peh₂- (“to protect”), but the -l- is unusual.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "failijaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failiją",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijai",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijôz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failiją",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-atō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-īs",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizōz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijas",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "-īs",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizōi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijammai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaizō",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijanō",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijaimiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"strong"
]
},
{
"form": "failijô",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijǭ",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijô",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijaniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnų",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijô",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnunz",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnō",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failīniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failīniz",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijanǫ̂",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failīni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failīni",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōmaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammaz",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failīnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failīnē",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"singular",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"masculine",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijōmiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"feminine",
"instrumental",
"plural",
"weak"
]
},
{
"form": "failijammiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"neuter",
"plural",
"weak"
]
}
],
"lang": "Proto-Germanic",
"lang_code": "gem-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/failijaz",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Germanic adjectives",
"Proto-Germanic entries with incorrect language header",
"Proto-Germanic ja-stem adjectives",
"Proto-Germanic lemmas"
],
"glosses": [
"true, friendly, familiar, good"
],
"links": [
[
"true",
"true"
],
[
"friendly",
"friendly"
],
[
"familiar",
"familiar"
],
[
"good",
"good"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɸɑi̯.li.jɑz/"
}
],
"word": "failijaz"
}
Download raw JSONL data for failijaz meaning in All languages combined (10.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.